Kent Havası - Genel - Blog

Akvaryum Kurulumu

Herkese iyi geceler arkadaşlar geceniz nasıl geçiyor. Ben kent havası inntagram adresinde günün sonuçlarının yayınlanmasını ve sahur vaktini bekliyorum açıkçası. Bu korona günlerinde zaten gecemiz gündüzümüz kalmadı iyice düzenimiz bozuldu üstüne birde on bir ayıl sultanı ramazan olunca ne yattığımız saat belli ne kalktığımız saat. Olsun bütün bunlara rağmen durmak yok paylaşımlara devam. Takipçi sayım daha onu bile geçmedi. Site de var mı bizim kadar paylaşım yapan. Ödülü ben vericem onlara . Umarım bu yarışmada ipi göğüslemeyi başarırız. Sizlere şimdiye kadar bir çok konuda bilgi verdim. Tecrübe edindiğim yerleri mekanları hayat içindeki durumları sporları aklıma ne geldiyse durmadan paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Umarım sizler içinde biraz olsun fayda sağlıyordur fikir veriyordur yazılarım. Size şöyle deyim yüksek lisans tezimde bu kadar uğraşmadım. O yüzden paylaşımlarımı takip etmeniz benim için cidden çok önemli. Öncelikle sayfanın bu kısmında blog kısmında yazmaktan böyle rahat rahat yazmak daha çok hoşuma gitti açıkçası. Neyse ufak bir giriş hal hatır sorma işleminden sonra sizlere bu yazımda son akvaryumum olan ve şu an satma aşamasında olduğum iki yüz yirmi litrelik akvaryumumun kurulumundan bahsedeceğim.

Uzun uzun zaman önce çok temiz ikinci el olarak aldığım yeni bir akvaryum edindim kendime. İki yüz yirmi litrelik mobilyalı ve Taymur marka bir akvaryum. Ölçüleri yüz, elli beş, kırk beş. Aldık getirdik eve ki bu gerçekten çok meşakatli bir iş. Bu arada cidden büyük bir akvaryum alacak iseniz ya büyük bir arabaya ya da bir nakliyeciye ihtiyacınız var. Nakliye ücretleri de almış başını gitmiş açıkcası. Neyse babamdan arabasını aldık falan derken akvaryumu sırtladık. Zorlu bir süreçten sonra akvaryumu getirdik koyduk yeni yerine. Yer konusunda alternatif durumlar kafa karıştırıcı oluyor bazen. Neyse salonda dünya kadar akvaryum var zaten getirdik koyduk oturma odasına. Akvaryum bana bakıyor boş boş ben akvaryuma bakıyorum boş boş. Önce akvaryumda ne yapacağıma ne tür bir dekor oluşturacağıma karar verdim. Maddiyat olarak kendimi ayarlayıp ilk başta akvaryum için açılmamış bir kova Crystal pro aquatics marka siyah mat kumu aldım. Dekor olarak elimde birkaç büyük yati kökü vardı ve bir tane daha büyük yati kökü alarak güzel bir kombin yaptım. Yatı köklerine elimde olan anabias bitkilerini hızlı yapıştırıcı ile sabitledim. Doğal bir su altı görüntüsü elde ettim. Amacim Blackb water bir akvaryum kurmaktı ve bu durumu seranın black water ürünüyle sağladım ve yati kökleri bence iyi bir tercihti. İçinde bir amazon görüntüsü yaratmaya çalıştım. Her şey hazırdı. Filtre olarak haqos 1500 ex model bir dış fitle kullandım. Sağolsun Doğan abimin hediye etti çokta işime yaradı açıkçası. Isıtıcı olarak ise atman marka iki yüz watt ısıtıcıyı akvaryuma kurdum. Her şey tamam olduğuna göre su basma işlemini gerçekleştirebilirdim. Yeni kurulan akvaryumlarda suyun oturması dışarıdan bir girdi olmadan yararlı bakterinin oluşması oldukça uzun zaman alır. Bende bu noktada başlıkta da belirttiğim sera bio nitrivec yararlı bakteri kültürünü ekleyerek akvaryumumu hazırladım. O su ortalama olarak bir hafta o akvaryumda döndü su iyice oturdu ve sıra geldi balıkları eklemeye tabi. Balık olarak vakti zamanında nudo konsept akvaryumdan aldığım ve damızlık hale gelen on adet half black melek balığı, altı adet panda çöpçü, üç adet l144 serisi düz kuyruk mavi göz damızlık fazlası erkek vatoz, on adet gül tetra ve on adet kırmızı burun tetra ekledim. Ve akvaryumum şu anki halini aldı. Bitki olarak sadece anabias bitkisi kullandım. Belki ileride daha fazla bitki ekleyebilir bitkili bir akvaryuma dönüştürebilirim. Evet arkadaşlar yine bir akvaryum yazı dizimin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıkla Kalın, Evde Kalın.

Evet arkadaşlar akvaryum hobisine yeni başlayanlar için akvaryumda hangi ışık kullanılır onun hakinda bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağim. Arkadaşlar oncelikle bitkili bir akvaryummu kuracaksınız yoksa bitkisizmi bunu belirlemeniz lazım. Bitkili akvaryum için bitkinin ışık değerine göre ışık belirlemeniz lazım. Ama bitkisiz akvaryum yapacaksaniz sıradan bir ışıklandırma kullanabilirsiniz. Işıklandırmanız 6 saati geçmesin. Geçerse yosun sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
Evet arkadaşlar bugün yeni akvaryum kuranlar için kum seçiminin önemini anlatacağım. Yeni akvaryum kuruyosaniz ilk önce balık seçimini yapmalısınız. Çünkü balık seçimini yapmadan akvaryumunuzu kumunuzu alırsaniz beslediğiniz balığa uygun olmaya bilir akvaryum. Eğer bitkili bir akvaryum kurmayı düşünüyorsaniz bazı kumlar uygun deildir. Bunların başında silis kum gelir. İnce taneli olduğu için bitkinin köklerini tutmatacaktır ve bitki toprağa tutunamadığı için su üstune çıkar. Ama bitkili akvaryum için doğru kum seçimi yaparsaniz sizin için daha iyi olur. Silis kumu ciklet balıklarında kullanılması daha doğru. Lepistes gibi balıklarda kum fark etmez istediğiniz kumu koyabilirsiniz.
Arkadaşlar merhaba bu gün size akvaryum hobisine başlamak isteyenlere bir kaç bilgi vermek istiyorum. Öncelikle kesinlikle fanus ile bu hobi olmaz. Balık alıyorum en fazla 5 - 10 gün yaşıyor diyorsanız normal. Bu hobiye başlayalı 2.5 sene oldu. Ve büyük bir keyifle deva ediyorum. Başta neredeyse 15 güne yakın kısa kısa araştırmalar yaptım. Nasıl bir ortam hazırlamam gerektiği için. Sonuçta suni bir ortam yağmuruda sizsiniz güneşide. Hemen koşup akvaryum alıp balık koymayın içine. Ekipmanları tamamlayıp akvaryumu boş çalıştırmalısınız en az 3 gün. Biyolojik dengenin oluşması için. Sonra deklarasyonu besleyeceğiniz balığa göre yapmalısınız. Su sıcaklığını ve sertliğini ona göre ayarlamalısınız. Benim anlatabileceklerim bu kadar umarım faydam dokunmuştur. Evde kalın. Sağlıklı kalın.
Akvaryum kurulumu ile ilgili ben de birkaç tavsiye ve öneride bulunmak isterim. Öncelikle konuyu açan arkadaşın dedikleri çok doğru ve önemli bilgiler içeren öz bir kaynak niteliğinde. İlk tavsiyem sizin hoşunuza giden dekor ya da eşyaları değil beslemeye karar verdiğiniz canlılara uygun eşya seçmeniz. Eğer ilk baştan kuruyor ve tecrübesiz iseniz acele karar vermemeniz. Çünkü bu aceleci tavrınız sizi maddi ve manevi zarara uğratır. Hatta hobiden soğumanıza kadar gider. Oysa çok keyifli bir hobi balık beslemek. Ne ucuza kalitesiz ürünler alın ne de çok pahalı kaliteli denilen abartılı ürünler alın. Bu ikisi arasında orta kararda ürünleri tercih edin. Mesela eheim dış filtre imkanınız var ise çok iyi ama yoksa dophin marka dış filtreler de aynı işi yapan kaliteli uygun ürünler. Besleyeceğiniz canlı hususunda eğer çok çabuk karar değiştiren yapınız var ise canlıdoğuran beslemenizi tavsiye ederim. Çünkü birçok tür birarada yaşayabilmekte bu tür akvaryumlarda. Yaşadığım tecrübe nedeniyle eğer gördüğünüz her balık hoşunuza gidiyor ve tek akvaryum kurma imkanınız var ise tek tür yaşayan balıklar beslemeyin. Çünkü ileride sıkıldığınızda akvaryumu tamamen boşaltmanız ve yeniden bir kurulum yapmanız gerekecek. Bu da her türlü maddi ve manevi külfete bir de artık ailenizin ve çevrenizin baskı yapmasına neden olmakta. İki ayda bir sil baştan akvaryum kurulumu yaparsınız bu da dediğim olumsuzluklara yol açar. Ben yaklaşık 6 ayda neredeyse bütün türleri besledim. Artık ailem ve çevrem hatta gittiğim petshop bile birşeyler söylemeye başladı. Ama canlıdoğuranda ister bitki alın ekleyin ister kılıç ister moli ister plati ister vatoz ister tetra ister çöpçü balığı ekleyin hacminiz yeterli ise hepsi uyum içerisinde yaşar. Bu da sizin görsel olarak heves ettiğiniz diğer akvaryumlara olan meylinizi azaltır. Çünkü bu türlerde aranan her görsellik mevcut. Kimisi sürü şeklinde, kimisi narin hareketler ile kimisi hızlı yüzme ile kimisi tabanda kimisi yüzeyde kimisi orta kısımda yüzerek aradığınız bütün görselliği size sunar. Ama tek tür yaşayan japon gibi ciklet gibi beta gibi balıklarda herhangi farklı tür eklemeniz hem balıklara hem size eziyet olur. Çünkü kimse akvaryumda kavga ve kargaşa istemez. Tek tür uzun süre besleyenlerin genelde ikinci bir akvaryumu oluyor. Yani onlar çesitli görselliği farklı şekilde sağlıyor. Bu bence en önemli nokta. Bu kadar detaylı ve uzun yazmamın nedeni yeni başlayan kardeşlerin benim yaptığım hataları yapmamaları. Çünkü hem çok para harcayıp hem de aradığınız görselliği ve doygunluğu yakalayamamak daha fazla harcama ve yıpranmaya yol açıyor. Kusura bakmayın tekrar uzun yazı için. Amacım en güzel şekilde fayda sağlanmasıdır. Çünkü ben başladığım yerdeyim. Canlıdoğuranla başladım tekrar şimdi ona geçeceğim ve harcadığım zaman ve parada yanıma kar kaldı.
Akvaryum kurulumunu kısaca anlatmaya çalışacam arkadaşlar.Kurmak istediğiniz akvaryumu öncelikle içinde ne besliyeceginizi seçin çünkü seçeceğiniz balığa göre akvaryum kurmalısınız.Akvaryumunuzun hacmi beslediginiz balıga göre değişir.Akvaryumunuzun yaninda almaniz gereken malzemeler vardır.Bunlar ısıtıcı,filitre,hava motorudur.Akvaryumunuzu kurun ve 1 hafta boyunca boş bir şekilde bütün ekipmanları takılı halde çalıştırın.1hafta sonra istediğinz balığı alın ve akvaryum suyuna aşılayarak akvaryuma ekleyin