Kent Havası - Gayrimenkul - Blog

Yerel Seçimlerden Sonra Ekonomide Bizi Ne Bekliyor?

Yerel Seçimlerden Sonra Ekonomide Bizi Ne Bekliyor?

Mayıs 2023'te yapılan genel seçimler sonrasında gözler 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlere çevrilmişti. Genel seçimler sonrasında  ortodoks ekonomi modeline  dönüş ile beraber faizler tüm dünyada olduğu gibi (gecikmeli de olsa) yükselmeye başladı ve enflasyonun yükselişi hız kesti. Peki yerel seçimler sonrasında Türkiye'yi nasıl bir piyasa bekliyor? Bir beyin fırtınası yapalım:

1. DÖVİZ KURU: Şu anda asgari ücret yaklaşık olarak 555 dolar. Son 12 yılın ortalamasına baktığımızda bu meblağ hep 380 dolar civarlarında olmuş. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda doların 44-45 bandına yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

2. ENFLASYON: Döviz kurunun artması maliyetlerin de yükselmesine sebep olur. Böyle bir senaryoda enflasyonun artması, ekonomik belirsizlik yaratabilir. Yine bu durum, genel olarak insanlar üzerinde tasarruf yapma baskısını arttırabilir.

3. ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT: Hemen her sektörü yakından etkileyen enerji grubu ürünlerinin fiyatı dövizin yükselmesiyle artacaktır. Tabi bu yüzden alternatif ulaşım yöntemleri ve enerji tasarrufu önem kazanacaktır ancak ne kadar alternatif üretilebilir ya da tasarruf ne kadar yapılabilir, tartışılır.

4. TEMEL GIDA FİYATLARI: Yukarıda saydığım enerji gruplarının fiyatının yükselmesi gıda fiyatlarını da artıracaktır. Bu da beslenmede nispeten ucuz olmasından dolayı karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yol açacaktır, yetersiz ve tek taraflı/eksik beslenme ise uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

5. BANKNOT DEĞİŞİKLİĞİ: Gelinen nokta itibarıyla 500-1000 TL'lik banknotların çıkması, nakit kullanımını kolaylaştırabilir. Zira büyük meblağlı ve elden yapılan ödemelerde valiz taşımak gerektiği gibi haberler karşımıza çıkmaya başladı.

6. VERGİLER: Sıkılaştırma politikası gereği toplum tasarrufa giderken diğer taraftan da vergi oranları artabilir, yeni vergiler ortaya çıkabilir.

7. ALKOL ve SİGARA: Yüksek vergi oranlarının uygulandığı alkol ve sigara fiyatları muhtemelen yükselecektir. Tabi burada sağlık açısından sevindirici nokta, vatandaşın bütçesi zorlanacağından dolayı alkol ve sigara kullanımı kısmen azalabilir.

8. TASARRUF GENELGESİ: Doksanlı yıllarda ve 2001 krizi sonrası yaşadığımız gibi kamuya yönelik tasarruf genelgesi yayınlanarak, harcamaların kontrol altına alınması hedeflenebilir. Tabi ki burada önemli olan toplumun bilinçlenmesidir. Bunun için kamu spotları ve sosyal medya kullanılabilir.

9. İŞSİZLİK ve YOKSULLUK: Yukarıdaki sebeplerden dolayı kapanan iş yerlerinden sonra işsizlik oranı ve yoksulluk seviyesinin altında yaşayan insan sayımız artabilir. Bunun da suç oranlarının artmasına sebep olmamasını diliyorum (keşke dilemek yeterli olsaydı).

10. GAYRİMENKUL PİYASASI : Maliyetlerin yükselmesi ile inşaat fiyatları artacaktır. Bu da sadece sıfır daireleri değil ikinci el daireleri de etkileyecektir. Ancak ülkemizde konut talebinin devam etmesine rağmen konut arzında yetersizlik olduğu da bir gerçek. Dolayısıyla konut alım satımı yavaş da olsa devam edebilir. Ticari gayrimenkul konusunda ise kapanan iş yerlerinden dolayı devren satılık veya devren kiralık ilanlarını daha çok görebiliriz ancak bunlara talep Bütçe sıkıntısı ve nakit azlığından dolayı o kadar da fazla olmayacaktır. Piyasaya kredi indirimi haberi gelir mi bilinmez, zira böyle bir uygulama olursa bu zamana kadar verilen emekler boşa gidebilir.

Burada bir diğer husus da İstanbul seçimlerini kimin kazanacağıdır. Olur da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İBB seçimlerini kazanırsa, İstanbul ile birlikte birçok şehirde imar çalışmalarının hız kazanacağını ve Kanalistanbul projesinin hayata geçirilmesi için faaliyetlerin başlayacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak çok fazla dalgalanmanın yaşandığı bir ülkede bulunduğumuzu asla unutmamalıyız. Seçim sonrası süreçte vatandaşların refleksleri muhtemelen hızla şekillenecek ve ekonomik gelişmeler insanlar tarafından yakından takip edilecektir. Seçim sonrası uygulanacak politikalar, Türkiye ekonomisinin geleceğini yani bizlerin geleceğini belirleyecektir ve umarım herkes için en güzeli neyse o olur. Yazımda bahsettiğim öngörüler sadece beni bağlar ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Sağlıcakla kalın.

Siz de  KAYIT OL  butonu ile kayıt olarak yorumunuzu paylaşın!