Kent Havası - Gayrimenkul - Blog

Yeni Emlak Danışmanı Sun Tzu 2: Gayrimenkul ve Savaş Sanatı

Yeni Emlak Danışmanı Sun Tzu 2: Gayrimenkul ve Savaş Sanatı

Sun Tzu'nun Savaş Sanatı kitabının ana başlıklarını,  bir önceki yazımda , Sun Tzu'nin emlak danışmanı olduğunu hayal ederek ve kitabını "Emlak Sanatı" adı altında yazdığını düşünerek bir başlangıç yapmıştım. Kalan bölümlere bu yazımla devam ediyorum:

7. HAREKAT: Savaş karmaşık ve belirsizdir. Bunu basit hâle getirip planlama yapan kazanır. Yani portföy alımından başlayarak satış gerçekleşene ve hatta satış sonrası müşteri memnuniyetini takip edene kadar geçen süreçte güzel planlama yapan kazanır. Bu süreçte muhtemelen beklenen/beklenmedik birçok handikap çıkacaktır. Ancak doğru planlama ve geçmiş tecrübeler sayesinde bu süreç basitleşebilir.

8. DOKUZ DEĞİŞKEN (BİNBİR OLASILIK): Savaşta olasılıkları iyi analiz eden komutan kazanır. Araziyi çok iyi bilse bile, olasılıkları doğru öngöremeyen komutan kaybetmeye mahkumdur. Mevzuata, bölgeye ve piyasaya hakim olan emlak danışmanı, önceki deneyimlerine dayanarak pazarı ve portföyü iyi okumalı, önüne çıkabilecek fırsat ve tehditleri iyi analiz etmelidir. Doğru piyasa analizi zafere yani satışa götürür.

9. ORDUYU HAREKETE GEÇİRME (YÜRÜYÜŞ): Büyük filozof Sun Tzu bu bölümde askerlerin fiziki şartlara göre nasıl yönlendirilmeleri ve ne yapmaları gerektiğinden bahseder. Emlak danışmanları satıcı ve alıcıyı yani danışanları doğru yönlendirebilmeli (süreç içinde bir bakıma eğitebilmelidir). Piyasa hareketlerine göre müşterilerni satış/alım zamanı veya doğru fiyat seviyesi ya da müzakere aşamasında yapılacak hamleler gibi konularda hedefe yönelik olarak adım atmalarını sağlamak gerekir.

10. ARAZİ: 6 çeşit arazi türü vardır ve her arazinin kendine has savaş kuralı vardır. Sadece düşmanı tanımak yeterli olmaz. Bir emlak danışmanı uzmanlık alanına göre arsa-tarla-ticari-konut-villa çalışabilir. Ya da belli bir bölgenin uzmanı olabilir. Ancak satışa giden yolda engellere takılmamak için en az rakip mülkler kadar hem ilgili emlak piyasasını, hem bölgeyi bilmek gerekir.

11. DOKUZ ARAZİ: Savaşta dağınık, sınır, çekişmeli, açık, merkezi, önemli, zor, kuşatılmış ve çaresiz araziler adı altında 9 farklı arazi çeşidi vardır. Galibiyet için ancak durum avantajı varsa harekete geçilmelidir. Emlak piyasasını etkileyen faiz, kredi, döviz, enflasyon, savaş, pandemi, mülteci sayısı gibi birçok parametre vardır. Emlak danışmanları  alıcı piyasası  veya satıcı piyasası şartlarını iyi okumalı ve ancak müşterilerine kazandıracağını öngörüyorsa alım-satım işlemine yönlendirmelidir.

12. ATEŞLE SALDIRI: Harp esnasında düşmanın birliklerine, malzemelerine, araçlarına, depolarına veya ikmal yollarına ateşle saldırmak mümkündür. Aynı şekilde düşmanın ateşle saldırısına da hazırlıklı olmak gerekir. Gayrimenkul sektöründe fiyatı belirleyen hususlardan birisi de emsal diğer mülkler yani rakiplerdir. Rakiplerin yapmış olduğu fiyatlandırma hatalarını avantaja çevirmek ve aynı şekilde fiyatlandırmada hata yapmamak satış için en önemli faktörlerden birisidir.

13. CASUS KULLANMA: Sun Tzu'ye göre savaş, ülkelere hem maddi hem de manevi anlamda zarar verir. Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Bunun için de en önemli şey istihbarattır ve 5 çeşit casus vardır. Bir emlak danışmanı portföyüne bir mülk alırken eğer zorlanmak istemiyorsa bölge çalışması yapmalıdır. Bölgesindeki bir mülk daha ilana koyulup satış aşamasına gelmeden önce  insanların aklına gelen ilk emlakçı olmak , o danışmanı diğerlerinden öne çıkarır. Dolayısıyla yerel esnafı tanımak, site yönetici ve görevlileri ile irtibatta olmak, muhtar, dernekler, kuruluşlar ile iletişimi devam ettirmek bölgedeki gayrimenkul gelişmeleri hakkında bilgi almak için isabetli bir yol olabilir.

Eğer Sun Tzu emlakçı olsa kesinlikle bunları daha detaylı hâle getirip bizlere yeni ufuklar kazandırırdı. Kendi bakış açımla ünlü filozofun öğretilerine yorumumu kattım. Kim bilir, belki bundan yıllar sonra, kendi tecrübelerime dayanarak ben de bir kitap yazabilirim.  Emlak danışmanı  arkadaşlarıma ilham verici bir yazı paylaşmış olduğumu umuyorum. Portföyünüz zengin, satışınız bol olsun.

"Girilmemesi gereken yollar, saldırılmaması gereken ordular, kuşatılması gereken kentler, zorlanmaması gereken mevziler, dinlenmemesi gereken hükümdar emirleri vardır." SUN TZU

__________________________________________________

İNSTAGRAM HESABIM:  @turyap.yasin.44 

__________________________________________________

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni Emlak Danışmanı Sun Tzu: Gayrimenkul ve Savaş Sanatı