Kent Havası - Gayrimenkul - Blog

EMLAKÇININ ALDIĞI KOMİSYON HELAL Mİ?

EMLAKÇININ ALDIĞI KOMİSYON HELAL Mİ?

Google'a "emlakçının aldığı komisyon" yazdığınız anda önerilen aramalarda hemen ikinci sırada bu soru karşınıza çıkıyor. Daha önce de benzer bir soruya muhatap olmuştum. Bana soran kişi "Bu parayı alırken vicdanınız rahat ediyor mu?" şeklinde sormuş ama "cevabını duymak istemiyorum" deyip gitmişti, ki kendisiyle bir alışverişimiz de olmamıştı zaten. Şimdi gelin bir inceleme yapalım ve emlakçının aldığı komisyon helal mi değil mi, siz karar verin.

İlk olarak ben aldığım bu paraya "komisyon" değil, "hizmet bedeli" diyorum. Neden? Çünkü öncelikle verdiğimiz hizmet sadece "Ver, yerini satayım" ya da "Bak işte, daire burası!"dan ibaret değil. O devir eskiden, internetin olmadığı dönemlerdeymiş. (Her emlakçı aynı hizmeti sunmadığı için ben kendimden pay biçerek anlatacağım) Peki ben bir emlakçı olarak bir işlemde hangi hizmetleri sunuyorum? Baştan sona sıralayalım:

1. Satılacak/kiralanacak mülk ile ilgili mülk sahibi ile ilk görüşmeyi yapıyorum. (Ciddi satıcı mı yoksa malına gelecek teklifleri mi görmek istiyor, nabız yokluyorum) Ciddi olmayan satıcıları eleyerek mülkünü ilana almıyor, hem kendimi hem de ciddi alıcıları boşuna yormamış oluyorum.

2. Mülkün ölçümlerini, tapu ve imar bilgilerini, emsal mülk ve satışları araştırarak bölgedeki gerçek rayiçleri tespit etmeye çalışıyor ve mülkü ilana almadan önce ikinci kez mülk sahibi ile görüşmeye gidiyorum. Gerçek rayiçlerden uzak fiyat beklentisi olan mülk sahiplerinin mallarıyla ilgilenmiyorum. Böylece ne satılamayacak fiyat için mülk sahibini boşa heveslendiriyorum ne de absürd rakamlar yazarak piyasa dengesini bozmaya sebep oluyorum.

3. İlan için profesyonel fotoğraf ve video çekimi, gerekirse drone çekimi, broşür bastırma, branda bastırma, ilan sitesinde doping ile ilanı en üst sıraya taşıma, sosyal medyada sponsorlu reklam verme, uygun müşterisi olabilecek emlak ofislerini ziyaret etme gibi zaman/bütçe/emek gerektiren faaliyetlerde bulunuyor ve bunların hiçbirisi için ekstra ÜCRET TALEP ETMİYORUM.

4. Yolda gezerken brandayı görüp fiyatı merak eden müşterilerle ya da ilan sitesine göz atarken alıcı değil "sorucu" dediğimiz ve sadece canı sıkıldığı için arama yapan kişilerle kendim muhatap oluyor ve mülk sahibinin boşa zaman kaybetmesini ya da garip polemikler İçerisine girmek zorunda kalmasını engelliyorum.

5. Özellikle pazarlık konusuna alışkın olmayan alıcı ve satıcılar adına, her iki taraf için de optimum faydayı sağlayacak şekilde müzakere sürecini yönetiyorum.

6. Alıcı ve satıcıyı satışa kadar garanti altına alacak olan Alım Satım Sözleşmesi, Cayma Akçesi Sözleşmesi, Kira Sözleşmesi, Tahliye Taahhütnamesi gibi prosedürlerin doğru ve eksiksiz yerine getirilmesini sağlıyorum. Ofis olarak, alınan kaporayı tapu devrine kadar muhafaza ederek iki taraf için de garantör görevi görüyorum.

7. Tapu devri öncesinde satışa engel olabilecek ipotek, şerh, vergi gibi durumlar söz konusu ise bunların önceden giderilmesini sağlayarak alıcı veya satıcının tapu müdürlüğünde herhangi bir sürprizle karşılaşmasının ve sürecin bir hafta - on gün uzamasının önüne geçiyorum.

8. Bilhassa şehre yeni taşınmış alıcı veya kiracılara elektrik, telefon, su, internet abonelikleri konusunda yol göstermeye ve yardımcı olmaya çalışıyorum.

9. Güzel bir gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıya bölgedeki rayiçler, emlak piyasasının genel durumu, yatırım zamanlaması ve mülk özelinde bilgilendirme yaparak kendisine en yüksek kazancı sağlayabilecek, doğru hamle için karar vermesine destek oluyorum.

10. Kısacası doğru alıcıyı, doğru satıcı ile mümkün olan en kısa sürede buluşturuyor, müşterilerin süreç boyunca karşılaşabilecekleri pürüzleri sıfıra yaklaştırıyorum.

Sonuç olarak;

a. Yukarıda saydığım ve saymayı unuttuğum tüm hizmetleri,

b. Özellikle mülk sahiplerine "Senden komisyon almam (ya da %1 alırım)" deyip, mülk sahibinden alacağı bedeli evin fiyatının üzerine ekleyerek hem piyasayı yükselten, hem satışı zorlaştıran ve saydığım hizmetlerin yarısını bile yapmayan ayakçıları/emlakçıları,

c. Mevzuata ve piyasa bilgisine sahip olmadığı halde, profesyonel bir emlak danışmanı ile çalışıp kafası rahat edeceğine, binbir türlü probleme bulaşıp en son mahkemelik olan mağdurları

düşündüğünüzde ve ortaya konan faydayı düşündüğünüzde lütfen siz söyleyin: Emlakçının aldığı para helal mi? Takdir sizin.

NOT 1: Yukarıda bahsetmiş olduğum hizmet bedeli miktarı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te belirtildiği üzere satılık mülk için %2+KDV (alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı), kiralık mülk için bir kira bedeli +KDV'dir.

NOT 2: Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasına göre "emlakçının aldığı komisyon helal mi" sorusu caiz olarak açıklanmış, yani helal.  Burayı tıklayarak okuyabilirsiniz 

__________________________________________________

İNSTAGRAM HESABIM:  @turyap.yasin.44 

__________________________________________________

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni Emlakçınız: Sun Tzu