Kent Havası - Gayrimenkul - Blog

2024 Emlak Piyasası Nasıl Olacak?

2024 Emlak Piyasası Nasıl Olacak

Gayrimenkul sektöründe 2023 yılı ne yazık ki son yıllardaki kadar hareketli geçmedi. Tabi bunun en önemli sebebi ilk olarak sene başında yaşanan ve toplamda en az 11 ili doğrudan etkileyen büyük depremler. Diğer önemli etken ise genel seçimler ile sonrasında uygulanan sıkı para politikası ve bunun sonuçları diyebiliriz. Sonuç olarak 2023 yılı ilk 11 ayın verilerine baktığımızda bir önceki yılın ortalama %10 gerisinde kalmış oldu.

Türkiye gibi ekonomik dalgalanmanın sık görüldüğü bir ülkede çok uzun vadeli öngörüde bulunabilmek elbette zor.  Yatırım tavsiyesi  olmamakla birlikte 2024 yılı için tahminlerim şu şekilde:

2024 yılı için ilk kritik eşik olarak herkes gibi ben de seçimleri görüyorum. 31 Mart 2024 tarihine kadar muhtemelen yetkililer tarafından ekonomideki seyir korunmaya çalışılacak ve seçimlere olumsuz bir durum yansımaması için gerekli önlemler alınmaya çalışılacaktır. Bu süreçte ihtimaldir ki 2023 alışverişini gerçekleştiremeyen ancak ihtiyacı olan vatandaşlar seçimlere kadar gayrimenkul alışverişlerini tamamlamak için gayret gösterecektir. Bu nedenle seçimlere kadar bir nebze olsun emlak hareketlerinin devam etmesi normaldir.

Nisan ayından itibaren Temmuz 2024'e kadar maliyetlerin yükselmesi ve enflasyondan dolayı  gayrimenkul piyasası  bir miktar daha zor ve yavaş geçebilir. Malzeme fiyatlarının yükselmesi konut fiyatlarının düşmesine izin vermese de nakit ihtiyacı olan mülk sahiplerinin, mülklerinin fiyatlarında indirim yapmak zorunda kalacaklarına şahit olabiliriz (2023'ün son aylarında olduğu gibi). Dolayısıyla özellikle ihtiyacı olan kişilerin piyasayı iyi takip etmesi ve doğacak fırsatları kovalamaları kendi faydalarına olacaktır.

Haziran ayından sonrası için ise çok sağlıklı bir tahminde bulunmak güç. Bu noktada en önemli etkenlerden birinin merkez bankası faiz oranları olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Bu yüksek oranli faizlerin sürdürülebilir olmadığı ve bir gün elbet düşüşe geçeceği herkesin malumu. Ancak enflasyonun önüne geçmek adına bir süre daha bu oranlar devam edecek. Zira ekonomi bir bilimdir ve ülke olarak ekonomik anlamda düzlüğe çıkmamız gerekiyorsa bilimin gereğinin yapılmasına bir itirazımız olamaz.

Yıllık olarak ortalama 750 bin konut ihtiyacının olduğu ülkemizde elbette emlak piyasasının durması mümkün değil. Fakat pandemi, savaş, doğal afet, global kriz gibi nedenlerden dolayı birtakım iniş ve çıkışların yaşanması da gayet doğaldır. Önemli olan ülke insanı olarak mümkün olduğunca çok sayıda bireyin finansal okur yazarlık tecrübesine sahip olmasıdır. 2023 yılında mevduattan ve borsadan çıkışların kripto para (bitcoin'deki halving ve beklenen boğa piyasasından dolayı) ve emlak piyasasına kayabileceğini (özellikle faiz hassasiyeti olan vatandaşlarımız, konut olmasa bile  arsa, tarla, dükkan  alışverişine yönelebilir) göz önünde bulundurursak pazarı iyi takip edip havayı güzel koklayanın kârlı alışverişlere imza atacağını söyleyebiliriz. Yeni yılın herkese sağlık, huzur ve bol para getirmesini diliyorum...

__________________________________________________

İNSTAGRAM HESABIM:  @turyap.yasin.44 

__________________________________________________

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 Ev Satışlarına Uyku Hapı: Alıcı Piyasası 

 Yılbaşı Öncesi Emlakta Son Viraj 

 Yeni Emlak Danışmanı Sun Tzu: Gayrimenkul ve Savaş Sanatı