İstanbul Avrupa - Fatih - Tarihi Mekan

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba bu gün size Sultan Ahmet camiyi anlatmaya çalışacağım. Bu cami Mimar Sinan'ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. Sultan 1. Ahmet tarafından yapılmıştır. Caminin ilk temelini 1.Ahmet atmıştır. Kullandığı kazma şuanda Top kapı sarayında sergilenmektedir. Osmanlı sınırları içindeki ilk ve tek 6 minareli camidir. Ama sonrasında bu 6 minare çok konuşulmuş ve eleştirilmiş çünkü o zaman tek 6 minareli ibadet hane Kabe'dir. Bu yüzden Sultan 1 minare daha yaptırarak olayı çözer. İhtişamlı bir camidir. Avlusu, içi, süslemeleri görenleri büyüler. Caminin içinde 20bin çini bulunur. Bunlar İznik'li çinici işçileri tarafından yapılmıştır. Duvarlarda Kuran ayetleri ve dört halifenin ismi bulunur. Benim anlatabileceklerim bu kadar umarım faydam dokunmuştur. Evde kalın. Sağlıklı kalın.
1609 yılında, güneşli bir perşembe gününde caminin temeline ilk kazma bizzat Sultan Ahmet tarafından vuruldu. Bu kazma bugün Topkapı Sarayı müzesinde sergilenmektedir. Temel kazılmaya başladığında sultan eteğiyle toprak taşıyarak "Ya Rab, Ahmet kulunun hizmetidir, kabul eyle!" şeklinde dua etmişti. Dilerseniz temel atma gününü bir de aynı yüzyılda yaşayan Evliya Çelebi'nin ağzından dinleyelim:

”Cümle üstat mimar ve mühendisler toplanıp Üsküdarlı Mahmut Efendi'nin ve üstadımız Evliya Efendi'nin duaları ile esasının kazılmasına başladı. Evvela Sultan Ahmed Han, eteğine toprak doldurup ''Ya Rab! Ahmed kulunun hizmetidir, kabul eyle'' deyüp amelelerle birlikte temelden toprak taşıdı…''