İstanbul Avrupa - Fatih - Müze

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba bu gün size Ayasofya camisi hakkında bilgi vereceğim. Ayosofyayı Doğu Roma yapmıştır. Zamanın en büyük kilisesidir. Aynı yerde 3 kez yapılmıştır. Ayosofyanın anlamı kutsal bilgeliktir. Görüntüsü ve heybetiyle insanları kendine hayran bırakır. Bir çok yabancı turist ziyaret eder çünkü camiye çevrilmesine rağmen kilise gözüyle bakarlar. Fatih Sultan Mehmet ise İstanbul'un fethinden sonra eklen minare ile camiye çevrilmiştir. Benim anlatabileceklerim bu kadar umarım faydam dokunmuştur. Evde kalın. Sağlıklı kalın.
Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.