İstanbul Anadolu - Kadıköy - Lokanta ve Restoran

Dürümcü Emmi

Offf iftar öncesi aklım geldi yine İstanbul Kadıköy’de bulunan dürümcü emmi. Buraya İstanbul’a her gittiğimde uğrarım mutlaka. Eşimi de götürdüm on yargıcıydı ama hayran kaldı. Eğer Gaziantep’te değilseniz Beyran çorbasının içilebileceği en güzel yerlerden birisi dürümcü emmi.

İlk olarak 2007 yılında o zaman görev nedeniyle İstanbul’daki çok yakın bir arkadaşımın gel bak seni nereye götüreceğim demesiyle tanıştığım taaa Kadıköy iskeleden yürüyerek gittiğimiz tadı her seferinde damağımda kalan bir restoranız şimdi 2007 yılındaki ilk deneyimimi daha sonra her ziyaret ettimdeki farklı deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Yıl 2007 o zaman arabamız falan yok tabi. Kadıköy iskeleden yürüye yürüye gittik dürümcü emmiye. İstanbulu çok aman aman bilmediğim için Kadıköy boğadan sonrasını çok anlatamayacağım aslında. Böyle çarşının pazarın arasından ara sokaklardan geçerek gittik. Böyle dışarıdan çok gösterişli bir yer olarak gözükmüyor. Dışarıda masalar da vardı o zaman tabi yer olur mu olmaz. İceri girdik biraz sıkışık bir mekan gibiydi. Gibiydi demek yanlış olur öyleydi kesinlikle. Menüye baktık fiyatlar ortalama durumda belki bir tik pahalı gelebilir. Kebap çeşitleri Gaziantep mutfağından yemekler ve tabi ki beyran çorbası. Ben kebap olarak Adana söyledim. Arkadaşım bak kebaptan önce bu çorbanın tadına bakmalısın dedi. O zamana kadar beyran nedir ne değildir açıkçası ne duymuştum ne görmüştüm. Ankaralı olunca nerden bileceksin tabi. İlk deneyim az bir beyran çorbası da söyledik tabiki. Aman allahim biz iç Anadolu da çorba falan içmiyormuşuz vallahi. Tadını söyle açıklayim iskembe çorbası ile kelle paça çorbası tadında. İcinde böyle liğme liğme pişmiş kuzu eti. Acısı harika. Çok acı sevmeyenlere biraz acı gelebilir. Yemin ederim bu çorbayı iç kışın hasta falan olmazsın. Çorbadan sonra adanam geldi. Bu arada böyle lokantanın on camekaninda bir kolonun dibinde ufak bir masada oturuyoruz o zaman da tıkış tıkıştı. Kebaplar bir Gaziantep’teki gibi değil böyle meze salata falan bol bol olunca biz büyük şehirde büyüyen insanlar güzel gibi gozukuyor. Halbuki Gaziantep’te te uzun süre kalma fırsatım oldu meze salata falan teferruat orada. Orada lezzet savaşları yapılıyor. Tekrar kebaba gelelim ortalamanın bir tik üzerinde. Öyle çok mükemmel söyle böyle diyemeyeceğim kebabı icin. Ama beyran çorbası cidden çok güzel.

Evlendikten sonra İstanbul’a eşim ile iş icin gittiğimizde gel dedim seni bir yere götüreceğim. O İstanbul’u biliyordu ama mekan hakkında hiç bir fikri yoktu ön yargiliydi hatta. Ama çorbayı içtikten sonra o da oldukça beğendi.

Kıssadan hisse İstanbul’a yolunuz düşerse bence gidin bir uğrayın. Adres Kadıköy’de iste navigasyona yazın zaten götürüyor. İftar öncesi canım cekti ve aklıma geldi dürümcü emmi.