İstanbul Anadolu - İstanbul - Kent Olay

İstanbul'da En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 3 İlçe

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da Covid-19 yeni tip koronavirüs vakasının en çok görüldüğü 3 ilçe hakkında değerlendirme yaptı.

İSTANBUL'DA EN ÇOK KORONAVİRÜS VAKASI GÖRÜLEN 3 İLÇE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına katıldı. Yaptığı açıklamalarda Covid-19 yeni tip koronavirüs salgını hakkında değerlendirme yapan İmamoğlu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün kamuoyu ile paylaştığı bilgilere de değindi:

"Bizim Sağlık Bakanlığı'ndan ayrıca aldığımız bir veri yok. Paylaşılan haritayı incelediğimiz zaman çarpıcı olan şey şu:  İstanbul 'da bilhassa Esenler, Bağcılar ve Bayrampaşa ilçelerinde Covid-19 yeni tip koronavirüs vakasında yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz ki bu bölgelerde yapılaşma çok. Oradan bir yetkilinin, yanlış hatırlamıyorsam İstanbul Halk Sağlığı Başkanı idi, hazırlamış olduğu haritada, o bölgede yapılaşma oranının fazla, boşluk oranının az olduğu yerlerde koronavirüs salgınının yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz.

Mesela Esenyurt örnek olarak verildi. Anadolu'da ise bir miktar daha az çünkü yoğunlaşma o kadar fazla değil. İstanbul'da batıya doğru gittikçe Büyükçekmece, Silivri, Çatalca ilçeleri... Kırsala gittikçe koronavirüs vakası sayı olarak azalıyor, yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde ise oran daha fazla. Malesef durum bu." dedi.

Gectiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un Türkiye'de Covid-19 yeni tip koronavirüs vakasının en çok görüldüğü il olduğu açıklanmış, bunun üzerine şehri terk etmeye çalışan birçok insanın olduğu gözlenmişti.