İstanbul Anadolu - Adalar - KENTİN HAVASI

BÜYÜKADA

Büyükada hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Büyükada'ya nasıl gidilir? Ulaşım için Avrupa yakasından Eminönü Şehir Hatları kullanılabileceği gibi Kabataş'tan Dentur kullanılabilir. Yaz döneminde Beşiktaş'tan İdo seferleri de bulunmaktadır. Anadolu yakasından ise Kartal Presntur, Bostancı'dan Mavi Marmara ve Kadıköy'den Şehir Hatları vapuruyla ulaşım sağlanabilir. nasıl gidilir 
Aşıklar tepesin de mutlaka görmeniz gerekenlerden biri Eski Yetimhane ve Büyük Ada Aya Yorgi Kilisesi bunlar hakkında paylaşımlarım var da mutlaka bu güzel yazıdan sonra okumalısınız :)
İstanbul denilince sayısız yer aklımıza geliyor öyle değil mi? Her yeri ayrı güzel, her mevsimde ayrı güzel. Adalardan Büyükada’yı sizlere biraz anlatmak istiyorum. Ailenizle, arkadaşlarınızla hatta tek bile gidebilirsiniz. İskeleye yakın olan yerler biraz hareketli ve kalabalık olsa da sokaklar sessiz ve huzurlu. “At pisliği kokuyor, gidilmez oraya” denilir. Dinlemeyin. Evet faytonlardan dolayı nahoş koku bir nebze var ama her yerde ve yoğun şekilde değil. Tanınan marketler bulunmakla birlikte yemek yiyebileceğiniz çeşitli yerler mevcut. Balık, tavuk, kırmızı et, salata, makarna, kahvaltılık... her damağa uygun restoranlar mevcut. Fiyatlar ortalama olmakta beraber ortalamanın üzerinde mekanlar da var, tercih sizin :) Kahve dünyası, Mado gibi bilinen yerler de var. Bisiklete kesinlikle binin. 1 saati için 10₺ gibi bir ücret ödüyorsunuz. Kalabalık olmanız halinde yardımcı oluyorlar. Fayton tercih etmiyorum, binmedim fakat görüntüsünü gerçekten beğeniyorum. Fayton süresini bilmiyorum ama 60₺ gibi bir ücreti var. 6 kişi rahatlıkla binebilirsiniz. Eminönü-Kadıköy-Beşiktaş iskelelerinden tekneler gidiyor. Eminönü’nden 1,5 saat kadar sürüyor. Aşıklar tepesine ve o meşhur kiliseye gidemedim, giden arkadaşlarımın yazılarını okuyabilirsiniz ;)