Eskişehir - Odunpazarı - Tarihi Mekan

ODUNPAZARI EVLERİ

Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor.

Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen evler günümüzde şehrin turizminde büyük öneme sahip. Benim de Eskişehir’de en sevdiğim noktalardan olan bu evleri bu yüzden Eskişehir gezilecek yerler listemizde üst sıralarda yer vermek istedim.ehrin bu eski yerleşim yerinde yer alan yapılarda Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisini taşıyan bu evler iki çoğunlukla iki katlıdır.

Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunurken, aynı zamanda genellikle arka bahçeye çıkan kapılar da buradaki hol bitiminde yer almaktadır. Üst katlarında ise odalar bulunur. Bugün evlerin mimari yapısının zarar gördüğü bilinse de halen eski biçimini muhafaza etmiş yapılar da bulunmaktadır.Uzun yıllar halkın konaklamasına hizmet veren bu yapıların bir kısmı zamanla yıpranmış ve harabe görünümü almaya başlamıştı. Yakın zamanda belediyenin yaptığı başarılı restorasyon çalışmalarının ardından bu eski evler yeni görünümüne kavuşturulmuş olup, evlerin yer aldığı Odunpazarı Semti şehrin en turistik noktalarından biri halini aldı.Günümüzde bu semtte yer alan evlerin büyük çoğunluğu halen konaklama amacıyla kullanılsa da restore edilen yapılarda birçok müze, kafe, restoran ve butik otel de yer alıyor.Tarihi Odunpazarı Evleri arasında gezerken dinlenmek için restore edilen ve kafeye dönüştürülen bir yere girip kafenin bahçesinde dinlenebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.