Elazığ - Sivrice - KENTİN HAVASI

24 Ocak 2020 Sivrice Depremi

Sömestr tatili dolayısıyla çıktığım doğu turu için  Malatya 'daydım. Orada yaşayan bir arkadaşımın evinde çay içip maça bakıyorduk. Akşam 9 sularında birden deprem olmaya başladı. İlk önceleri hafif şiddetteydi. Biter diye bekledik ama bir türlü bitmedi.

Ne yapacağımızı bilemedik başlarda. İlk 10 saniye deprem geçmeyince hemen yere eğildik ve öylece bekledik. Beşinci katta olduğumuz için inmeyi denemedik bile.

Deprem sanırım 25 saniye falan sürdü. Deprem bittikten sonra apartmandaki herkes bağrışarak aşağı indi. Internetten hemen ufak bir araştırma yaptım ve depremin  Elazığ  Sivrice merkez üssünde olduğunu öğrendim. Bize uzaklığı yaklaşık 90 km. Daha sonra biz de inip arabaya bindik. Biraz boş araziye çektik arabayı. Sonra arabanın benzini azaldı benzinciye gittik. Benzincide de baya sıra vardı. O sırada en çok dikkatimi çeken şey Elazığ istikametinden gelen araba yoğunluğu oldu. Muhtemelen depremden korkan insanlar başka şehirlerdeki akrabalarının yanına gidiyorlardı.

Gece 12 gibi sıcaklık -5'e kadar düştü. Dışarda daha fazla durmanın gereksiz olduğunu düşünürek eve girdik tekrar. Depremde hayatını kaybeden ve yaralananlar için çok üzgünüm. Umarım daha fazla kayıp olmaz. Bu deprem benim için de büyük bir ders oldu. Herkese tavsiyem evinizde mutlaka deprem için bir tatbikat yapın. Evin farklı odalarında depremle karşılaşmanız durumunda neler yapmanız gerektiğini tüm aile halkıyla mutlaka bir defa olsun uygulayın. Deprem çantası hazırlamayı da unutmayın. Yarın değil şimdi, 1 saat sonra değil hemen yapın. Ben anladım ki depremin şakası yokmuş.
Bingölden bildiriyorum çok fena salladı. Ev yıkılacak sandım. Halk sokaklarda, çok korkuttu. Merkezi Elazığ Sivrice. Allah yardımcıları olsun. Artçılar devam ediyor.
Acayip derece kuvvetli bir deprem oldu. Haftasonu için geldiğim Erzincanda hissettim ama depremin merkez üssü Elazığ Sivrice imiş. Büyüklüğü 6.8 .

8. katta olduğum için çok fena hissettim. Şu an herkes aşağı indi. Hava da soğuk bir taraftan. Herkese Geçmiş olsun.