Burdur - Merkez - KENTİN HAVASI

Burdur'da Gezilecek Yerler

Burdur Gezi Rehberi | Burdur Gezilecek Yerler

Ülkemizde yolunuz veya işiniz düşmedikçe kendisinden bahsetmediğiniz ancak gidip gördüğünüzde böyle şirin bir kenti neden daha önce neden ziyaret etmediğinizi kendi kendinize sorduğunuz bazı şehirler vardır. İşte  Burdur  da küçük ama şirin, fazla popüler olmayan ama aslında popüler olmayı fazlasıyla hak eden, birçok güzelliğe sahip illerimizden birisi. Eğer Göller Yöresi’ne yolunuz düşerse ve gezmek için zamanınız varsa mutlaka birkaç gününüzü ayırıp Burdur’da dolaşmalısınız. İşte bu yazımızda sizler için Burdur’da Gezilecek Yerler hakkında bilgi paylaşmaya çalıştık.

Gezmek için başlangıç noktası olarak Burdur Arkeoloji Müzesi seçilebilir. Burada köklü bir tarihe sahip kentte bugüne dek çıkarılan çeşitli tarihi buluntuları göreceksiniz. Sahip olduğu yaklaşık 60 bin civarındaki buluntu ile Burdur Arkeoloji Müzesi ülkemizdeki en zengin müzeler arasında yer alıyor.

Burdur Ulu Cami şehirdeki Selçuklu – Osmanlı mimarisine en güzel örneklerden biridir. İlk olarak 1300 yılında Hamitoğlu Dündar Bey tarafından yaptırılan Burdur Ulu Cami, 1749 yılında Çelik Mehmet Paşa tarafından bakım ve onarıma tabi tutulmuştur. 1914 ve 1971 yıllarındaki depremlerde zarar gören cami yeniden onarılmıştır ve günümüzde hala ibadethane olarak hizmet vermektedir.

Şehir merkezindeki Burdur Saat Kulesi ilk olarak 1830'da inşa edilmiş ancak tıpkı Burdur Ulu Cami gibi 1914 depreminde ağır hasar almış ve yıkılmıştır. Kule, 1937'de tekrar yaptırılmıştır. Merkezde yer aldığından dolayı Saat Kulesi’ni otomatikman Burdur gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kentteki bir diğer Selçuklu eseri de Burdur’un Bucak ilçesine bağlı İncirdere köyünde yer alan İncir Han’dır. Eser, 1340 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Keykubat bin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Yapının kışlık bölüme açılan taç kapısı ve sütunları yerli ve yabancı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ayrıca Mısırlılar Evi, Taşoda Konağı, Bakibey Konağı, Susuz Kervansarayı Burdur gezi rehberi içinde bulunması gereken önemli yapılardandır. Eğer bölgeye kışın gidiyorsanız Salda Kayak Merkezi’ne de uğrayabilirsiniz.

Burdur şehrinin adeta antik kent zengini olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bunlardan en önemlisi olan  Sagalassos Antik Kenti  Burdur şehir merkezine yaklaşık 33 kilometre mesafededir ve ülkemizdeki en iyi korunmuş antik kentlerden biridir. Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan Sagalassos Antik Kenti 5 bin yıllık mazisi dışında 1750 metre rakımı ile dünyanın en yüksek rakımlı tiyatrosunu da içinde barındırıyor. Tüm detayları ile birlikte Sagalassos’u Burdur gezilecek yerler arasında ilk sıralara alabilirsiniz.

Burdur’da görmek isteyebileceğiniz diğer antik kentler ise Keraitae, Sia Antik Kenti, Milias Antik Kenti, Kremna Antik Kenti, Kibyra Antik Kenti’dir. Bu da demek oluyor ki, vaktiniz olduğu müddetçe Burdur’da görmeniz gereken antik kent sayısı bir hayli kabarık olacak.

Burdur’un doğal güzellikleri ile ilgili konuşacak olursak ilk olarak adını şehirden alan Burdur Gölü’nden bahsedebiliriz. Türkiye’nin en büyük yedinci gölü olan Burdur Gölü 85 kuş türüne ve 300 bine yakın su kuşuna ev sahipliği yapsa da ne yazık ki su seviyesi son yıllarda oldukça düşmüştür.

Burdur’da bir diğer önemli göl de  Salda Gölü ’dür. Son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş olan Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri ya da Saldivler olarak da adlandırılıyor.

İnsuyu Mağarası Burdur’daki bir diğer doğal güzellik. Yaklaşık 600 metre uzunluğu, sahip olduğu sarkıt ve dikitler mağarayı özel kılarken İnsuyu Mağarası Mağarası Burdur Antalya yolunun 13. kilometresinde bulunuyor.

Son olarak bir proje ürünü olan Lisinia Doğal Yaşam Köyü Burdur’da gezilecek yerler arasına girmeyi kesinlikle hak ediyor diyebiliriz. Yaralı yaban hayvanlarının rehabilitesi, doğal yaşam ve kanserle mücadele konularına dikkat çeken Lisinia Projesi hiçbir maddi destek almamasına rağmen giderek bilinir hale gelmekte ve yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada Burdur'u gezmeye karar verirseniz şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Isparta'da Gezilecek Yerler 

 Afyon'da Gezilecek Yerler 

 Kütahya'da Gezilecek Yerler