Bartın - Merkez - KENTİN HAVASI

Bartın'da Gezilecek Yerler

Bartın gezilecek yerler, Bartın'da gezilecek yerler, Bartın gezi rehberi

Ülkemizin küçük ama şirin kentlerinden birisidir Bartın… Bu yazımızda sizlere toplam üç ilçeye sahip olan Bartın’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Bartın’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye MÖ 12. yüzyıla kadar uzanan bir maziye sahip ilçesi Amasra’dan başlayalım. İlk olarak kentin tarihi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Amasra Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Amasra Müzesi’ne giderek bölgeye ait arkeolojik ve etnografik buluntuları inceleyebilirsiniz.

Daha sonra Bizans döneminde inşa edilen, sonraki dönemlerde Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından birçok onarım gören Amasra Kalesi sıradaki durağınız olabilir. Amasra Kalesi’nin mimarisi, bünyesinde barındırdığı Cenova arması, kartal, öküz başı gibi figürler sizi günümüzden alıp orta çağ dönemlerine taşıyabilir. Kentin en meşhur noktalarından olan Direkli Kaya ise Cenevizliler döneminde denizi gözetlemek amacıyla yapılmış yaklaşık 7 metre uzunluğunda bir sütun ve Amasra’daki güzel manzaraya sahip noktalardan birisini teşkil etmekte.

Ülkemizin önemli milli parklarından olan Küre Dağları Milli Parkı Bartın ili sınırları içerisinde yer alıyor. Bitkisel zenginliği, temiz havası ve müthiş manzarası ile Küre dağları Milli Parkı Bartın’da gezilecek yerler arasında yer almalı.

Bölgedeki diğer doğal güzellikler arasında ise Amasra Plajı’nı ve Amasra Tavşan Adası’nı sayabiliriz. İsmini yıllar önce bölge halkı tarafından içine bırakılan ve sonrasında sayıları hızla artan tavşanlardan alan Amasra Tavşan Adası, üzerinde yine Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait yapılar taşır. Tavşan Adası’nın doğu ucunda kovuğu arasından geçenleri iyileştirdiğine inanılan bir kaya bulunuyor. Adanın kuzeyinde ise yaklaşık 70 metre uzunluğunda bir mağara var. Bartın şehrinde gidebileceğiniz bir diğer plaj ise meşhur İnkumu Plajı.

Amasra’ya gidenler için Ağlayan Ağaç da görülmesi gereken yerlerden biridir. Aslında bu ağaç bir selvi ağacı ve genel olarak nisan ve mayıs aylarında su boşaltımı yapıyor. Yerel halk da bu özelliğinden dolayı Ağlayan Ağaç adını takmış.

Diğer yandan her biri birer doğa harikası olan ve 80 milyon yaşındaki  Güzelcehisar Lav Sütunları  da Bartın’da gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken bir uğrak noktası. Bir diğer doğa harikası da eşsiz manzarası ve havasıyla Göldere Şelalesi.

1319 senesinde bölgede yaşayan Rum yerliler tarafından inşa edilen Aya Nikolas Kilisesi ise bugün Kültür Evi olarak hizmet veriyor. Bartın’daki bir diğer tarihi yapı isse 1835’te Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan Taşhan. Taşhan günümüzde ticari faaliyetler için kullanılıyor.

Bartın’da gezilecek yerler hakkında bizim anlatacaklarımız bu kadar. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz.