Ankara - Yenimahalle - Müze

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Oyuncak müzesi dendiğinde birçoğumuzun aklına çocukluğumuzda oynadığımız o eski oyuncaklar gelmektedir. Türkiye’de birçok müze bulunmakta, fakat oyuncak müzesi birçoğumuzun duymadığı bir müze çeşididir. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi Türkiye eşine az rastlanır oyuncak müzelerinden ilki olma özelliğini taşımaktadır. Yazımın geri kalan kısmında sizlere bu müze hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri aktaracağım.

Müze, 20 Nisan 1990 Yılında Prof. Dr. Bekir Onur’un öncülüğünde Ankara’da ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Üniversite bünyesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde olan müze, zaman içerisinde unutulmuş ve ya unutulmaya yüz tutmuş oyuncakları korumak, toplamak ve yeni nesillere aktarmayı amaçlamıştır. 27 yıldır aynı kararlılıkla ve azimle çalışmalarını sürdüren müze, aynı zamanda eğitim ve araştırma merkezi olarak da çalışmalarını sürdürmektedir.

Müze içerisinde yerli, yabancı birçok oyuncağa rastlanmaktadır. Bu oyuncakların kimileri el yapımı, kimileri ise sanayi ürünleridir. Ayrıca Türkiye’deki arkeoloji müzelerinde bulunan antik oyuncakların kopyaları da bu oyuncak müzesinde oyuncak severlerin beğenisine sunulmuştur. Müzede hâlihazırda yaklaşık bin beş yüz oyuncak meraklılarıyla buluşmaktadır. Oyuncaklar müze içerisinde dört ana grupta toplanmışlardır. Geleneksel Oyuncaklar, Fabrikasyon Oyuncaklar, Antik Oyuncaklar ve Yabancı Oyuncaklar diye dört bölüme ayrılmış bunlarda kendi içlerinde kategorilere ayrılmış durumda tabi.

Peki nasıl gidilir. Ya şahsi arabanızla gideceksiniz ya da Ankaray’ın Tandoğan durağında inip, Cemal Gürsel Caddesindeki kampüsün içerisinde müzeyi bulabilirsiniz.