Ankara - Ankara - KENTİN HAVASI

Ankara’da Mesire Yerleri

Konya yolu üzerinde, Ankara’nın 25. km güneyinde Gölbaşı ilçesi sınırları içinde

yer alan Mogan ve Eymir gölleri, doğal güzellikleri, kıyı lokantaları ve temiz havasıyla günübirlik gezinti yapmak isteyen insanlar için ideal yerler arasında gelir. Mogan Gölü’nde güneşin batımı ile çok sayıda kuş türü görülmeye değer bir manzara oluşturur. Gölden avlanan balıklar ziyaretçilere tadına doyulmaz lezzetler sunar.

Çubuk ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıktaki Yıldırım Dağı eteklerinde bulunan küçük fakat çok derin bir krater gölü olan Karagöl, yazın olduğu gibi kışın da mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir. Her iki tarafı da yamaçlarla çevrili Karagöl’ün etrafı çam ve dağ kavağı ile kaplıdır.

Ankara’ya 75 km uzaklıkta, ilin “oksijen deposu” olarak bilinen Kızılcahamam’da yer alan sık çam ormanlarıyla kaplı Soğuksu Milli Parkı, 8.000 ziyaretçi alabilecek şekilde düzenlenmiş piknik alanıyla ziyaretçilerin gözde mekânlarından birisidir.

Şereflikoçhisar ilçesi yakınlarında yer alan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamasının yanı sıra, doğal güzelliği ile de görülmeye değer bir yerdir. Adeta “Bozkır’ın Gelinliği” görünümünde olan gölde, gün batımında güneşin son ışıkları tuz tabakasında kristal görüntüler oluşturur.

Çankırı yolu üzerinde 15 km uzaklıkta yer alan Çubuk Barajı çevresinde ormanlık alanlar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri vardır.

Samsun yolu üzerinde 12 km uzaklıkta bulunan Mavi Göl (eski Bayındır Barajı) doğal güzelliğiyle ve sakin ortamı ile çok ilgi gören gezi ve mesire yerlerinden biridir. Ayrıca, Kurtboğazı, Sarıyar, Kesikköprü, İrfanlı, Asartepe, Çamlıdere baraj alanları, Çamkoru ve Beynam ormanları da kenti süsleyen yeşil alanlardır.