Aksaray - Merkez - KENTİN HAVASI

Aksaray (Kent)

Bu başlıkta Aksaray şehri genel özellikleri ile Aksaray'da düzenlenen festival, konser, sergi gibi etkinlikler ve trafik kazası, deprem, sel gibi olaylar hakkında paylaşımlar yapabilirsiniz.

Aksaray İç Anadolu bölgesinde yer almış kıymeti fazla bilinmeyen kadim bir şehir. Aksaray ilinde merkezden tutun ilçelerine, kasabalarına hatta köylerine kadar birçok kültür mirasını barındıran çok kıymetli bir yer. İklimi iç anadolu bölgesine has karasal iklimdir. Özellikle havasının nem oranı düşük kuru diye tabir edilen bir kuraklığı da hissedilmekte. Bu şehrin en güzel olduğu zaman bahar ayları. Çünkü o zaman standart karasal iklimden ayrılıp kendine has bir havaya bürünüyor. Özellikle kırk ikindi yağmurları başlayınca şehir bir bir buçuk ay farklı bir şehir haline geliyor. Ayrıca kendine has yöresel lezzetleri bulunan yemek kültürü zengin bir şehir. İnsanları çeşit çeşit anlayışlısı da var anlayışsızı da. İyisi de var kötüsü de. Akıllısı da var delisi de. Çok farklı insanların birarada olduğu sıcakkanlı misafirperver bir il. Aslında şehirin yapısı ve sosyal hayatı üniversite ile ikiye ayrılıyor. Üniversite öncesi aksaray ve üniversite sonrası aksaray olarak. Çünkü üniversiteden önce aksaray sıradan alışılmış çokta canlı olmayan bir sosyal hayatı vardı. Gece hayatı saat dokuz on gibi biterdi. Şimdi ise aksaray giderek değişmekte eğlence hayatından şehrin yapısına kadar her şey değişiyor. Bu değişimin en büyük sebebi genç ögrencilerin talep ve beklentileri. Aksaray da bu taleplere istese de istemese de cevap veriyor. Artık yavaş yavaş öğrenci şehri haline gelmekte. Şehir çok değerli aslında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Hititler , romalılar, selçuklu devleti, osmanlı devleti gibi. Ve hepsinden ayrı ayrı birer iz birer kültür mirası devralmış. Sadece aksarayın küçük bir yeri hükmündeki ıhlara vadisinde dahi 100 civarı eski zaman kiliseleri bulunmaktadır. Ama şimdi sadece 14 tanesi ziyaret edilebilmekte. Diğer tarafta Selçuklu Devletinin mimarisini taşıyan Aksaray Ulu Cami. Yüzyıllar öncesinin izlerini görebilirsiniz Aksarayda. Ayrıca Hasandağı gibi bir her türlü dağ sporuna imkan sağlayan iç anadolu bölgesinin en büyük ikinci dağına sahip bir şehir. Aksaray tam bir medeniyetlerin kültürlerin gömülü olduğu değerli bir sanduka gibi. Sadece meraklılarının görebileceği değerli bir miras.
Aksaray kenti İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Tuz Gölü'nün bir kısmı toprakları içinde yer alır. Aksaray'da Selçuklu dönemine ait birçok tarihi yapı görmeniz mümkündür.
Aksaray Gezilecek Yerler Ağaçaltı Kilisesi, Aşıklı Höyük, Orta Kuyu Kalesi ve Harabesi, Keçi Kalesi, Bedriyye Medresesi, Eğri Minare,  Sultanhanı Kervansarayı , Zincirli Kale, Selime Camii, Tavşanlı Kale, Aksaray Kalesi, Ulu Camii, Eyüphisar Kalesi, Ağzı Kara Han , Han, Somuncu Baba Türbesi, Cemaleddin-i Aksarayi Türbesi, Hangah ve Darphane, Ziga Kaplıcası, Acem Höyük, Ihlara Vadisi, Hamamboğazı Tuzlusu Kaplıcası,
Aksaray'ın Neyi Meşhur Çiğleme, Sıkma, Şepe
Aksaray Plaka Kodu 68
Aksaray Telefon Kodu 0 (382)
Aksaray Posta Kodu 68000
Aksaray Nüfusu 412.172
Aksaray Yüzölçümü 7.659 km2
Aksaray Rakımı 1050 metre
Aksaray Eski Adı Kurşura, Garsaura, Archelais, Aksara
Aksaray İlçeleri Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi, Sultanhanı
Aksaray Coğrafi Bölgesi İç Anadolu Bölgesi
Aksaray İklimi Karasal İklim
Aksaray Komşuları  Konya ,  Ankara ,  Kırşehir ,  Nevşehir ,  Niğde 
Aksaray Valisi Ali Mantı
Aksaray Valilik Web Sitesi  www.aksaray.gov.tr 
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer
Belediye Bşk.lığı Web Sitesi  www.aksaray.bel.tr 
Aksaray'daki Üniversite(ler) Aksaray Üniversitesi
Aksaray Festivalleri Aksaray Çocuk Festivali, Aksaray Gençlik Festivali, Yunus Emre Kültür Festivali
Aksaray'ın Düşmandan Kurtuluşu Kurtuluş Savaşında işgal edilmeyen şehirler arasındadır.
Aksaray Tren İstasyonu Yok
Aksaray Havalimanı Yok
Aksaray Milletvekilleri Cengiz AYDOĞDU, İlknur İNCEÖZ (AK PARTİ) - Ayhan EREL (İYİ PARTİ) - Ramazan KAŞLI (MHP)
Aksaray Son Genel Seçim Sonuçları Ak Parti %56,15 - MHP %20,54 - İYİ Parti %10,54 - CHP %9,90 - HDP %1,57
Aksaray Son Yerel Seçim Sonuçları Ak Parti %44,36 - MHP %37,96 - İYİ Parti %14,21 - CHP %1,57 - SP %0,67
Aksaray Yerel TV Kanalları Kanal 68
Aksaray Radyo Frekansları (Yerel)
Aksaray Yerel Gazete(leri) 68 Haber, Aksaray Egemen, Aksaray Güncel, Aksaray Posta, Aksaray Ekspres,  Eskil Gazetesi , Yeni Aksaray, Yenigün
Aksaray Futbol Kulübü 68 Aksaray Belediyespor
Aksaraylı Ünlüler
Aksaray Kaçıncı Deprem Bölgesi (4, 5) Aksaray dördüncü ve beşinci derece deprem bölgesi içinde yer almaktadır.
Aksaray Nasıl Bir Şehir GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ YORUMLARA YAZABİLİR YA DA  İLETİŞİM  BÖLÜMÜNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ.